Meditace – rozhovor pro Ona Dnes

Schopnost meditovat je prý vrozená. Je to tak?

Schopnost uvolnit se je vrozená, je to spontánní stav relaxace, stejně tak jako je vrozená uzdravovací schopnost našeho těla. Stav odpočinku je předpokladem samotné meditace. Tedy předpoklady pro to máme. Meditace je ponoření se do sebe v prostoru alfa vln, které pomáhají harmonizovat tělo i mysl.

Jak dlouho má trvat meditace?

Meditace může trvat pár minut až okolo hodiny. Záleží na tom, kolik času máte. Někdy pomůže i pár minut v práci v době pauzy, abyste nabrali zase dostatek energie, uvolnili tělo a mysl a mohli zase dál vykonávat svoji činnost. Je skvělá i v pauze během učení, zlepšuje pak soustředění i paměť.

Meditace se může věnovat různým tématům od uvolnění těla a mysli, zharmonizování čaker, aktivaci energie, napojení na srdce, setkání s vnitřním dítětem, sebelásku, vize atp., zde je třeba delšího časového úseku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Je při ní nutná pozice v tureckém sedu?

Vnímám jako velmi důležité vybrat si takovou pozici, která nejlépe v danou chvíli vyhovuje vám. Meditaci lze dělat v sedě, v leže, ve stoje, ale i při chůzi. Pokud si zvolíme pozici, kde nás něco tlačí, necítíme se pohodlně, potom se ani nemůžeme uvolnit a soustředit se na ni. Pozice v leže je velmi uvolňující. V sedě můžeme sedět v tureckém sedu, na židli nebo podložce. Klidně zkuste každou meditaci zaujmout jinou polohu a uvidíte, která vám vyhovuje nejlépe. Sama doporučuji, aby záda byla narovnaná, končetiny uvolněné, okolo těla byl prostor, aby se mohlo tělo cítit bezpečně.

Jaká jsou její pozitiva? Existují nějaká negativa (skryté hrozby)?

Meditace má blahodárný vliv na mysl i tělo. Skrze ni se můžete napojit sami na sebe, zaměřit se do svého středu, uzemnit se, zklidnit svou mysl a nalézt tak vnitřní klid. Uvolňuje tělo, tím působí na jeho rovnováhu v oblasti imunity, trávení, srdečního tlaku, napětí ve svalech, spánku, dýchání, spánku, aj. Meditace vám může přinést mnoho odpovědí na otázky, kterými se zabýváte, a nedaří se vám samotným na ně odpovědět. Při pravidelném meditování dochází k celkovému zklidnění, zlepšení soustředění a většímu napojení na tělo, intuici a přichází také více vizí. Při zakončování meditace je důležité tělo uzemnit a vnímat toto spojení, ukotvit se protažením částí těla. Někdy se může stát, že se cítíme velmi uvolnění, pak je důležité se pořádně napít, něco sníst, zhluboka dýchat nebo si třeba poskočit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Máte nějaké doporučení pro ty, co s meditací teprve začnou?

Ano, určitě mám. Nebojte se, zvládnete to. V současné době je naše mysl zvyklá zpracovávat několik podnětů najednou, děláme tolik činností a u toho přemýšlíme o něčem jiném. Meditace je pravý opak tohoto zahlcení, je to plynutí.

Jednoduše bych meditaci popsala jako soustředění se na jednu věc, a to uvolnění. Na začátku jde prostě o trénink. Můžete začít i tím, že se budete soustředit na svůj nádech a výdech, a také na to, aby vám žádné myšlenky nevstupovali do hlavy. S každým výdechem můžete tyto myšlenky pouštět, aby se nevracely. Začátečníkům také říkám: „Představte si pálku, která každou myšlenku, která se chce vetřít, odpinkne.“ Pro úplné začátečníky, kterým se nedaří uvolnit, jsem vytvořila online program Čistá mysl, kde jednoduše popisuji techniky, jak na to.

Kdy lze pozorovat první výsledky úspěšného meditování?

Okamžitě po meditaci. Ucítíte uvolnění těla i mysli, příliv energie a pocit radosti. Meditace pomáhá vyčistit hlavu od myšlenkových balastů, stresu, který se promítá do všech oblastí života. Díky ní se zklidní nejen způsob života, ale má blahodárný vliv i na zdraví, vztahy a práci. Začnete se lépe soustředit, zlepší se paměť a bude přicházet více vizí, které s novou nabytou energií lehce zrealizujete. Být v lehkosti přítomného okamžiku je také jedním z jejích darů. Meditaci se věnuji přes deset let, provázím jí i na seminářích a vždy jsou vidět okamžitě výsledky v podobě uvolněných a radostných tváří účastníků, občas i slz, které doprovází vyčištění a uvolnění hluboce schovaných a bolestivých ran, křivd a útrap.

Vokounová Krepčíková Miroslava
Mým posláním, je pomáhat lidem v náročných životních situacích. Díky mým dlouholetým zkušenostem v osobním poradenství se již mnoho lidí posunulo dál a oprostilo se od toho, co je tížilo. Učím lidi, jak získat sílu a motivaci, vyřešit své problémy, protože jsem expert a vím, jak na to. Baví mě stále hledat a vytvářet nové možnosti, jak úspěšně najít tu pravou cestu na jejich životním rozcestí. Můj příběh si přečtěte tady :
Komentáře