Jak zvládnout stres, depresi a syndrom vyhoření

Stres, deprese a syndrom vyhoření jsou stále častějšími problémy, které negativně ovlivňují náš každodenní i pracovní život. V dnešní hektické době, kdy jsme neustále vystavováni vysokým nárokům a tlaku na výkon, se stává boj s těmito obtížemi nezbytností. Stres může být způsoben jak osobními, tak pracovními problémy a jeho dlouhodobé působení může vést k vážným zdravotním problémům. Deprese, která se projevuje ztrátou smyslu života a sebedůvěry, může zcela ochromit naši schopnost pracovat a komunikovat s okolím. Syndrom vyhoření je důsledkem dlouhodobého stresu a vyčerpání, kdy ztrácíme motivaci a energii nejen pro práci, ale i pro běžné každodenní činnosti. V tomto článku se podíváme na to, jak tyto problémy vznikají a jaké mají dopady na náš prácovní život. V závěru se zaměříme na nástroje pro zvládání obtíží způsobených stresem a depresí, možnosti prevence vzniku syndromu vyhoření a zlepšení a udržení celkové duševní pohody.

Stres

Stres je často důsledkem vnějších vlivů, jako jsou krizové situace (např. nemoc nebo úmrtí blízké osoby), nadměrné množství úkolů, časový tlak nebo pracovní přetížení. Projevuje se nervozitou, zapomínáním, špatnou koncentrací a únavou. Dlouhodobý stres může vést k frustraci, deprivaci nebo dokonce k depresi.

Když přicházíme do zaměstnání s osobními problémy týkajícími se rodiny nebo zdraví, naše pracovní výkonnost se zhoršuje a vznikají chyby. Často se díky stresu chováme nervózně a podrážděně, což může vést ke konfliktům se spolupracovníky. Stres v zaměstnání může být způsoben nadměrným množstvím pracovních úkolů, nedostatečným zaučením nebo nevhodnými pracovními podmínkami. Tyto faktory vytvářejí stres, který dále negativně ovlivňuje každého z nás.

Ekonomický stres nás může nutit zůstávat na nevyhovující pracovní pozici nebo mít více pracovních úvazků, abychom zabezpečili své rodiny. To může vést k demotivaci, snížení kvality práce a narušení pracovního kolektivu.

Photo by Vitaly Gariev on Unsplash.

Deprese

Deprese se projevuje ztrátou smyslu života, snížením sebedůvěry a negativními myšlenkami. Tělesné projevy zahrnují únavu, vyčerpání, problémy se spánkem a trávením. Cítíme se velmi unavení a naše jednání je pasivní, ztrácíme zájem o jakoukoliv aktivitu.

Kontakt s kolegy je problematický kvůli snížené sebedůvěře a nadměrné únavě. Spolupráce je téměř nulová a konstruktivní řešení pracovních problémů se nedostavuje. Plnění úkolů a komunikace s kolegy jsou pro nás velmi vysilující. Velmi však záleží na diagnostice a stavu každého z nás. Lehčí případy deprese nás v životě omezují a unavují, ale většinou nám stále umožňují fungovat v každodenním životě a plnit pracovní povinnosti, i když s menší efektivitou a nižší mírou nadšení. U těžších případů deprese je však velmi často zcela nemožné se vůbec dostavit do zaměstnání. Tento stav představuje hrozbu v podobě ztráty zaměstnání, což nás uvádí do bludného kruhu, jelikož se naše psychické i ekonomické problémy vzájemně prohlubují a znesnadňují jakékoliv zlepšení situace.

Photo by Vitaly Gariev on Unsplash.

Syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření mohou způsobovat osobní nebo pracovní důvody, případně jejich kombinace. Osobní důvody často zahrnují toxické vztahy v rodině nebo partnerském životě, či dlouhodobá péče o nemocného či postiženého člena rodiny. V takových případech můžeme být v zaměstnání velmi aktivní, což by se mohlo zdát na první pohled paradoxní, podvědomně si tím však kompenzujeme stres z osobního života. Pokud dojde k v důsledku k vyhoření, nastupuje absolutní únava, demotivace a zvýšená nemocnost.

Pokud syndrom vyhoření plyne z pracovních důvodů, snižuje se kvalita naší práce a zvyšuje se naše chybovost. Tento stav často vzniká v tzv. pomáhajících profesích, jako jsou lékaři, psychologové nebo sociální pracovníci, kde je těžké oddělit pracovní a soukromý život. Přejímáme na sebe problémy klientů nebo pacientů, přestáváme být průvodci na jejich cestě k řešení problémů a sebepoznání a začínáme návodně přikazovat, co je třeba vykonat. Další formou syndromu vyhoření může být kompenzace nízkého sebevědomí nebo neuspokojené pocity “zachránce”. Zachránce prahne po pomyslném poplácání po rameni a pochvale od ostatních. U tohoto typu lidí často dochází k syndromu vyhoření, protože z dlouhodobého hlediska není možné tyto potřeby uspokojit.

(SCHMIDBAUER, W.: Syndrom pomocníka. Praha: Portál, 2008. ISBN 978-80-7367-369-7).

Photo by Erik Ward on Unsplash.

Tématem stresu se zabývám již mnoho let. V době studia na vysoké škole jsem psala diplomovou práci na téma Stres, deprese a syndrom vyhoření. Absolvovala jsem mnoho kurzů a seminářů, včetně dvouletého kurzu na Karlově Univerzitě „Stres a jeho možnosti zvládání“.

Pokud si se stresem nevíte rady, stáhněte si ZDARMA můj e-book Jak zatočit se stresem, který vás naučí 5 jednoduchých kroků, jak pracovat se stresem a jak se jej postupně zbavit.

Velmi účinným nástrojem v boji proti stresu a vyhoření jsou uvolňující techniky jako je meditace. Jak na meditaci najdete v mém on-line programu Čistá mysl. Dále je tu pro vás připraven můj online program a e-book Jak nevyhořet a začít si život konečně užívat.

Neváhejte a udělejte dnes ten první krok k vašemu spokojenějšímu a naplněnějšímu životu.

Photo by Efl photography

Vokounová Krepčíková Miroslava
Mým posláním, je pomáhat lidem v náročných životních situacích. Díky mým dlouholetým zkušenostem v osobním poradenství se již mnoho lidí posunulo dál a oprostilo se od toho, co je tížilo. Učím lidi, jak získat sílu a motivaci, vyřešit své problémy, protože jsem expert a vím, jak na to. Baví mě stále hledat a vytvářet nové možnosti, jak úspěšně najít tu pravou cestu na jejich životním rozcestí. Můj příběh si přečtěte tady :
Komentáře