Možná vás při vzpomínce na pomlázku začne svrbět pozadí jako mě… Také jste v dětství chodily do určité doby koledovat než vás začali kluci honit a brát vám vykoledovaná vajíčka?
Během těchto svátků pleteme pomlázky, barvíme vajíčka, pečeme mazance a beránky.
Je to mnohaletou tradicí, kdy symbolem mužů je pomlázka a žen vajíčka jako symbol plodnosti a tvořivosti. Vajíčka jsou také zároveň symbolem navracejícího slunce v podobě obsahujícího žloutku. Ale také nový život.
Dalším zvykem bývá vysévání prvních semen pro zajištění plodnosti během roku, jak fyzické, tak i kreativity a naplňování vizí.
Během této doby a jarní rovnodennosti se vynáší Morana a háže se do vody její slaměná loutka, aby mohlo přijít jaro a ona se vrátila po řece zpátky do své říše v podsvětí. V tu dobu přichází její sestra Vesna, která vtančí na louky a pod jejíma nohama vyrůstá tráva a rozkvétají květy. Ona přináší do našich životů oheň a více slunce. Ve stromech se více rozproudí míza, ale i v lidech a zvířatech.
První jarní bouřky přichází, když se Perun zadívá do jejích nádherných očí. Obejme jí a vypadne mu z rukou jeho kopí. Ale samozřejmě i pomlázka svým šviháním připomíná jarní blesky a čerstvě vyrašené proutky omlazují svojí energií.
Vesna se zároveň stará o studánky a pramínky, které omlazují a přinášejí energii do našich životů.
V tuto dobu je důležité si i připomenout historii, ze které tato tradice vychází a zároveň se vydat nabít na energetická místa a nebo si jen sednout na sluníčko a přijmout jeho energii. Ale také si uvědomit, co chceme v našich životech zasít, nechat vyrůst a podpořit.