Syndrom vyhoření a jeho příznaky

Syndrom vyhoření se v současné době objevuje čím dál častěji. Bývá důsledkem působení stresu nebo chronické emoční zátěže. Na začátku bývají často příznaky málo znatelné. Příznaků má tento syndrom mnoho, nejčastěji se objevují tělesné i psychické příznaky jako u stresu, ale daleko více rozšířené a prohloubené. Častěji se objevuje u lidí, jež mají vysoké pracovní nasazení, jsou mnohdy v kontaktu s lidmi a jejich osudy nebo je jejich motivace k práci velmi nízká. Syndrom vyhoření se ovšem nemusí týkat pouze pracovní oblasti, může jít o osobní život, ve kterém se objevuje vysoká zátěž. Může jít o péči o dlouhodobě nemocného člena rodiny, neshody mezi partnery, ztráta partnera nebo nadměrná práce na společném projektu.

Příznaky tzv. burnout syndromu jsou nejen psychické, ale také i fyzické. Při počátečním nadšení a obrovské angažovanosti pro práci je vysoký výdej energie, dále pak přichází zklamaní z toho, že se výsledky nedostavují v takové míře, která byla očekávaná.

(RUSH, M., D.: Syndrom vyhoření. Praha: Návrat domů, 1985. ISBN 80-7255-074-8)

Mezi fyzické příznaky patří:

▪ rychlá unavitelnost

▪ nevolnosti

▪ zmatenost

▪ bušení srdce

▪ gastrointestinální obtíže

▪ nadměrná potřeba spánku nebo naopak nespavost

▪ dýchací obtíže

▪ pocit nadměrného tepla nebo chladu

▪ vykonávání mnoha činností najednou nebo problém se k nějaké činnosti donutit

▪ různé tělesné obtíže, např. bolesti končetin, hlavy, žaludku, zad, aj.

Psychické příznaky :

▪ nadměrná emocionalita nebo naopak pocit prázdnoty

▪ agresivita a záchvaty zlosti nebo naopak silný pocit smutku doprovázený častým pláčem

▪ silná podrážděnost a její verbalizování v různých atacích vůči okolí

▪ úzkostlivost a deprese

▪ negativní přístup k sobě samému, okolí, budoucnosti

▪ pocity bezmoci, nedostatečného uznání okolím, úniky do fantazií

▪ časté zapomínání, nízká koncentrace

▪ vyhýbání se povinnostem, nechuť k činnostem

Sociální příznaky:

▪ zvýšený počet konfliktů v rodině nebo mezi přáteli

▪ omezování kontaktů s lidmi v soukromém životě, ale i na pracovišti

▪ lhostejnost k plnění zadaných úkolů, nedostatečná příprava a angažovanost

Našli jste se v nějakých příznacích?

Pokud ANO, je nejvyšší čas s tím něco udělat!

Tématem stresu se zabývám již mnoho let. V době studia na vysoké škole jsem psala diplomovou práci na téma Stres, deprese a syndrom vyhoření. Studovala jsem na základě mnoha písemných pramenů vydávaných odborníky, dále absolvovala mnoho kurzů a seminářů, např. dvouletý pod katedrou psychologie Stres a jeho možnosti zvládání.


Pokud si se stresem nevíte rady, doporučím vám si stáhnout ZDARMA tento e-book nebo se začít věnovat uvolňujícím technikám jako je např. meditace. Jak na to najdete v on-line programu Čistá mysl. Jestli cítíte, že jdou vaše problémy do hloubky a nevíte si s tím sami rady, doporučuji léčení pomocí Theta Healing.

Nyní je tu pro vás i nový online program Jak nevyhořet a začít si život užívat.

V mé poradně se často setkávám s klienty, kteří řeší stejný problém jako vy. Příliš práce, málo volného času, vyčerpání, ztrácí kontakt se známými, ale i s rodinou. Mnohdy se v tom cítí být sami. Neví, jak z toho ven. Právě jste na rozcestí a je na čase se pořádně rozhlédnout, jaké máte možnosti. Zda chcete pokračovat v tzv. „smrádku, ale teplíčku“, který vás sice unavuje, drtí a ničí, ale znáte to tam moc dobře. A nebo vykročte na tu pravou cestu.

Vokounová Krepčíková Miroslava
Mým posláním, je pomáhat lidem v náročných životních situacích. Díky mým dlouholetým zkušenostem v osobním poradenství se již mnoho lidí posunulo dál a oprostilo se od toho, co je tížilo. Učím lidi, jak získat sílu a motivaci, vyřešit své problémy, protože jsem expert a vím, jak na to. Baví mě stále hledat a vytvářet nové možnosti, jak úspěšně najít tu pravou cestu na jejich životním rozcestí. Můj příběh si přečtěte tady :
Komentáře