Workoholismus, neboli závislost na práci, je stále častějším jevem dnešní moderní doby. Vede k vyčerpání, ztrátě vztahů a ohrožení zdraví. Kde je hranice mezi zdravou pracovitostí a workoholismem?
Workoholismus je patologická posedlost prací. Nejde jen o nadšení z profesního ústěchu, ale o nutkavou potřebu pracovat bez ohledu na osobní či zdravotní dopady. Workoholik se cítí nenahraditelný, nedůvěřuje ostatním, je perfekcionista. Neumí relaxovat a má neustálé nutkání něco dělat, zařizovat či organizovat. Hektickým tempem vytváří stres, který vede k produkci adrenalinu a endorfinu.
Závislost na práci ničí mezilidské vztahy. Workoholik často zanedbává koníčky, přátele i rodinu. Pocit viny, únava a stres se kumulují, což může vést ke konfliktům, rozlukám s přáteli a blízkými a k syndromu vyhoření. Workoholik ztrácí schopnost uvolnit se, komunikovat a vcítit se do druhých.
Workoholismus může mít vážné zdravotní dopady. Tak jako u každé jiné závislosti, se mohou projevit abstinenční příznaky, od bolestí hlavy, zažívacích potíží, vysokého tlaku, až po poruchy spánku a oslabenou imunitu.
Prvním krokem je uvědomění si problému. Důležité je naučit se odpočívat a pochopit, že práce není všechno.
Workoholismus je tichý nepřítel moderní doby. Pokud se práce stává vším, měl by to pro vás být varovný signál. Vždy je možné z pracovního kolotoče vystoupit a najít rovnováhu mezi prací a životní pohodou.
Velmi účinným nástrojem k vymanění se z pracovního kolotoče jsou uvolňující techniky jako je meditace. Jak na meditaci najdete v mém on-line programu Čistá mysl.
Pokud si nevíte rady se stresem, stáhněte si ZDARMA můj e-book Jak zatočit se stresem, který vás naučí 5 jednoduchých kroků, jak pracovat se stresem a jak se jej postupně zbavit.
Neváhejte a udělejte dnes ten první krok k vašemu spokojenějšímu a naplněnějšímu životu.